Komputer profesjonalisty
Każdy staje przed wyborem komputera do pracy. Zadajemy sobie wówczas wiele pytań jaki wybrać komputer. Najpierw należy określić jakie cele będziemy realizować za pomocą nowego komputera. Jeśli ma być to potężna maszyna do obliczeń lub do profesjonalnego obrabiania grafiki najpewniej wybierzemy komputer stacjonarny. Takie też najlepsze są dla graczy. Komputery stacjonarne z racji swoich gabarytów mogą pomieścić większe podzespoły, które są lepiej chłodzone, więcej dysków twardych itd. Najczęściej jednak do pracy wybieramy małe przenośne laptopy.
Warto poruszyć temat laptopów i notebooków, który wybrać?
Laptop to nazwa dla ogółu komputerów przenośnych – dosłownie oznacza coś, co można położyć na kolanach. Zgodnie z definicją laptop to przenośny komputer osobisty. Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation i używany był w projekcie NASA. Dla przykładu w roku 1987 wydany został laptop Compaq Portable 386. Był to komputer znacznie cięższy od znanych dzisiaj modeli (ważył ok. 9 kg) a jego cena kształtowała się w granicach 12-14 tys. dolarów.
Słowo „notebook” (ang. notatnik) powstało zaś, by wyróżnić grupę jeszcze lżejszych, mniejszych (domyślnie: formatu A4) i bardziej mobilnych pecetów – przenośnych niczym „notatnik”. O tej mobilności świadczyła też obecność akumulatora, czyli możliwość pracy bezprzewodowej, która dzisiaj rozumiana jest jako standard. Poza tym nie było żadnych konkretnych cech (na przykład sprzętowych), które odróżniałyby te dwa urządzenia.
Różnice między tymi definicjami w czasach obecnych zdążyły się zatrzeć i praktycznie każdy laptop stał się na tyle przenośny, by móc nazwać go notebookiem. W Polsce popularniejszą nazwą jest laptop, ale używanie tych nazw naprzemiennie jest prawidłowe.
Inne definicje, które można by poruszyć to netbook i ultrabook, które stanowią rodzinę laptopów.
Netbook to mały komputer (najczęściej z 10-calowym wyświetlaczem), który niezbyt nadaje się do pracy, ale świetnie sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych i korzystania z portali
Ultrabook natomiast to lekki i smukły laptop o bardzo dużej wydajności i długim czasie pracy na akumulatorze. Stworzony został z myślą o użytkownikach biznesowych.
Dell Inspiron 13
Na zdjęciach załączonych do tego artykułu zaprezentowany został laptop Dell Inspiron 13 serii 5000 z procesorem Intel Core i5 – 7 generacji, dyskiem twardym SSD 256 GB i pamięcią RAM 8 GB. Komputer wyposażony jest w dotykowy ekran 13,3 cala (FULL HD) zamontowany na nowatorskich zawiasach 360 stopni. Przy użyciu tego komputera, jak łatwo się domyśleć, powstała strona profesjonalistawpracy.pl.
Wybrałem ten komputer do pracy kierując się takimi aspektami jak szybkość jego pracy, którą zapewniają procesor, dysk SSD oraz odpowiednia ilość pamięci RAM. Ważnymi elementami były także:
- czas pracy baterii – komputer ma zamontowaną baterię o pojemności 4200 mAh, która w moim trybie pracy pozwala mi na używanie komputera w czasie ciągłym przez około 6 h,
- ekran z możliwością odwrócenia go o 360 stopni powoduje, że laptop w połączeniu z dotykowym ekranem staje się tabletem z bardzo dużym wyświetlaczem, co w znacznym stopniu ułatwia czytanie prasy internetowej. Dodatkowo możliwość odwrócenia ekranu o około 300 stopni pozwala postawić go np. na stoliku nocnym i oglądanie ulubionego serialu. Odwrócenie takie powoduje, że ekran jest dużo bliżej oczu niż przy klasycznym ułożeniu,
- waga – urządzenie wykonano z lekkich, jednak wytrzymałych materiałów. Komputer ten warzy 1,62 kg co powoduje, że jego przenoszenie nie stwarza problemów.
Na opublikowanych zdjęciach znajdują się także: smartfon Samsung S7, Iphone 6 oraz okulary Prada.
Zdjęcia wykonała Marta Budaszewska marta.budaszewska@profesjonalistawpracy.pl