Site Loader
drobostki-pinezki

Jak radzić sobie z drobnostkami

Nasze codzienne życie wiąże się z nieustającym podejmowaniem decyzji i rozwiązywaniem problemów. Nawet te najmniejsze „drobnostki”, w sytuacji, kiedy się nagromadzą, potrafią przysporzyć wiele problemów.

„Na później” – nasz wróg

Nie jesteśmy w stanie rozwiązać wszystkich problemów naraz. Nie ma znaczenia czy to są duże rzeczy czy prawdziwe drobnostki. Dopada nas przerażenie i niemoc, co często powoduje brak umiejętności podejmowania decyzji. Najgorsze co możemy wówczas zrobić, to odłożyć problemy i decyzje na później. To nasze „na później” jest bardzo mało sprecyzowane i najczęściej związane jest z samym deadlinem naszego problemu. Co z kolei, jeśli rozwiążemy problem w pośpiechu i bez wystarczającego zastanowienia, może spowodować, że nie będziemy zadowoleni z efektów. Odkładając na później, gromadzimy sobie jeszcze więcej decyzji do podjęcia w niezaplanowanym terminie. Więc taka ucieczka od problemów jest tylko chwilowa. Dodatkowo i tak musimy poświęcić danemu problemowi czas chociażby po to by podjąć decyzję o odłożeniu „na później” przez co stajemy się mniej wydajni tracąc czas na nierozwiązane problemy.

Realizując codzienną pracę zawodową, mamy wiele zadań do wykonania. Jeśli rozłożymy wszystko na pojedyncze decyzje, zobaczymy, że to wszystko to gigantyczny zbiór drobnostek. Jeśli jesteśmy profesjonalistami, to w każdym momencie naszej pracy dokładnie wiemy co możemy zrobić. W pracy, jesteśmy częściej zorganizowani i rozliczani z zadań nam przypisanych. Dzięki czemu możemy tworzyć wrażenie, że ze wszystkimi drobnostkami sobie radzimy. Ale czy tak jest naprawdę? Czy często jednak zdarza się, że rzeczy do zrobienia jest tak wiele, że nie wiemy od czego zacząć? Takie kumulacje prowadzą do frustracji i narastającego stresu, z którym ciężko jest sobie poradzić.

Jak poradzić sobie ze wszystkimi drobnostkami?

Ciekawą metodą zrozumienia jak być zorganizowanym w tej kwestii jest metoda na pinezki (lub jak kto woli zszywacze biurowe). Wysypmy sobie na biurko paczkę pinezek. Wyobraźmy sobie teraz, że każda taka pinezka jest naszą drobnostką, czyli problemem do rozwiązania lub decyzją do podjęcia.

Nie możemy chwycić wszystkich pinezek w garść i włożyć ich do pudełka. Pokłujemy sobie ręce. Tak samo z drobnostkami, nie uda nam się rozwiązać wszystkich problemów naraz, ponieważ jest to niemożliwe.

Ale jeżeli weźmiemy jedną pinezkę, tak jak jedną drobnostkę i przestaniemy się skupiać na innych to szybko zauważymy, że poradzenie sobie z jednym problemem, lub podjęcie jednej decyzji jest zupełnie proste. Robimy to przecież całe życie. Wystarczy skupić się na jednym takim obiekcie.  Radzimy sobie z drobnostką, a pinezkę odkładamy do pudełka. Dzięki temu w banalny sposób mamy o jedną pinezkę mniej, a ona znajduje się we właściwym miejscu i możemy śmiało zabrać się za kolejną.

Do radzenia sobie z drobnostkami potrzebna jest samodyscyplina i systematyczność. Bo jednak w życiu nie jest tak, że jeśli zbierzemy wszystkie pinezki do pudełka to już koniec. Problemy i decyzje do podjęcia pojawiają się cały czas i tego nie zmienimy. I pamiętajmy, że nikt nie będzie za nas ogarniał naszych pinezek.

 

Post Author: Mariusz Dziedzic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *