Broda w pracy
Odkąd brody stały się popularne, pojawiają się pytania o oficjalny wygląd w pracy, mężczyzny wyposażonego we włosy na twarzy.
Wiele osób „starszej daty” ma wątpliwości czy taki zawodowy wizerunek jest do przyjęcia.
W niektórych korporacjach, ogolona twarz jest wręcz wymogiem wpisanym w umowę o pracę czy kontrakt. Broda może być kojarzona z brakiem higieny, niechlujstwem i tym samym z brakiem szacunku do wykonywanej pracy.
Brody są tematem dyskusji od lat. Brody były, zniknęły, znów się pojawiły. W czasach starożytnych, w Turcji i Indiach, gdy ktoś miał długą brodę, uważano to za symbol mądrości i godności. W czasach starożytnych, w Grecji, brody były znakiem honoru. Starożytni Grecy często zacinali brody szczypcami, aby stworzyć wiszące loki. Brody mieli znani ludzie. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci przedstawianych nam z brodą jest Jezus, kolejną Święty Mikołaj.
Właśnie to powoduje, że trudno jednoznacznie wskazać czy broda jest zawodowo akceptowalna czy nie.
Jeśli jednak chcesz nosić brodę i pracować zawodowo, przedstawiam kilka rad.
Poznaj swoją firmę i swoją branżę
Rozejrzyj się w swojej organizacji, czy są managerowie, szefowie działów, liderzy grup, którzy noszą brodę? W dalszym ciągu wydaje się, że brody nie są akceptowalne w obszarze usług finansowych czy prawniczych. Ogolona twarz jest elementem niepisanego dress code’u.
Nowy pracownik w firmie powinien się zapoznać z zasadami obowiązującymi w organizacji. Jeśli organizacja ma określony, formalny dress code, należy się do niego dostosować.
Jest oczywiście nieco inaczej jeśli jesteś drwalem.
Zadbaj o brodę
Jeśli już zdecydowałeś się na brodę, musisz o nią dbać. Broda musi być zawsze idealnie wystrzyżona, wykonturowana oraz wygładzona. Niedopuszczalne są nadmiarowe włosy poniżej linii brody. Warto sięgnąć po kosmetyki do jej pielęgnacji, np.: zmiękczające olejki nadające połysk. Jeśli wyglądasz jak Robinson Crusoe to udaj się do najbliższego barber’a aby Twoją brodą zajął się profesjonalista lub wróć na bezludną wyspę.
Pamiętaj, że broda zmienia wizerunek
Jeżeli masz bardzo ciemne włosy i gęstą brodę, możesz wyglądać jako surowy i niedostępny, co może mieć wpływ na rozmowy z ludźmi, jeśli Twoja praca polega na bezpośrednim kontakcie. Warto o tym pamiętać decydując się na taki wygląd.
Kilkudniowy zarost
Z tym tematem trzeba uważać. Jeżeli jest to twój styl, to pamiętaj, że mimo wszystko, zarost powinien być wytrymowany oraz wyregulowany. Inaczej będziesz wyglądał jak nieogolony po „trudnej” nocy. Jeśli nie masz brody, a chcesz ją zacząć nosić (i nie wyglądasz zbyt dobrze z zarostem) warto zacząć zapuszczanie brody na urlopie.
Siwa broda
Siwa broda nie zawsze jest związana z wiekiem (tak jak u mnie). Należy jednak pamiętać, że człowiek z siwą brodą sprawia wrażenie starszego. Dodatkowo, jeśli broda nie jest ogarnięta, to uzyskujemy efekt bezdomnego. Więc jeśli koledzy z pracy, zaczną wrzucać ci monety do kawy, warto się zastanowić nad użyciem maszynki.
Alternatywa
Może warto zweryfikować czy dobrze wyglądasz z brodą. Zapytaj, znajomych, bliskich, fryzjera. Zrób sobie kilka zdjęć, zobacz jak wyglądasz. Broda w odróżnieniu od tatuażu da się łatwo i bezboleśnie zlikwidować.
Na koniec
Mężczyźni z brodą wydają się być bardziej męscy. Wynika to z wyobrażenia, że brodacze posiadają wyższy poziom testosteronu. Tak było w czasach jaskiniowców, facet z dużą brodą, był z reguły silniejszy, mógł zadbać o jedzenie i bezpieczeństwo. Tak jak wskazywałem w przykładach na początku artykułu, broda dla wielu mężczyzn to znak siły, władzy i potęgi.
Broda jest elementem wyglądu, dzięki niej można zmienić swoją twarz bardzo często na lepsze. Broda zakrywa niedoskonałości, lub pamiątki związane z kontaktem twarzy z twardymi przedmiotami w przeszłości. Znam jednego brodacza, który właśnie dzięki brodzie wygląda „normalnie” z racji przebytego wiele lat temu wypadkowi, podczas którego rozbita szyba wyrządziła wiele szkód i pozostawiła nieodwracalne ślady na twarzy.
Broda dodaje nieco lat, ale dzięki temu potrafi z chłopca zrobić mężczyznę.