Site Loader
tatuaz-w-pracy

Tatuaż w pracy

Ogólnie o tatuażach

Tatuaże były kiedyś częścią subkultury. Przez wiele lat kojarzyły się ze światem przestępczym, z więźniami, noszone były przez członków gangów, motocyklistów i inne grupy, które działały na marginesie społeczeństwa. Tatuaże jednak istniały dużo wcześniej i wiązały się z obrzędami rytualnymi. W wielu plemionach były oznaką waleczności i nosili je wojownicy w innych natomiast były ozdobami noszonymi przez najważniejsze osoby w danej społeczności.

W chwili obecnej tatuaże w naszej kulturze mają za zadanie przede wszystkim ozdabiać skórę. Tatuaże stały się modne i popularne. Wykonują je coraz częściej profesjonaliści a często też tatuaże są swoistymi dziełami sztuki. Ludzie z tatuażami, też nie wywołują już takich negatywnych emocji jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

Czasami tatuaże niosą ze sobą jakieś przesłanie lub upamiętniają ważną osobę lub wydarzenie. Zdarza się, że przyjmują formę drobnego motywu lub zwykłego wzoru który ma jedynie charakter ozdobny.

Tatuaże bywają małe, umieszczone w miejscach zupełnie niewidocznych, odsłaniane są na plaży lub na basenie. Zdarza się też że są one umieszczone w wyeksponowanych miejscach. Niektórzy mają tatuaże okalające całe ciało i niemożliwe do ukrycia, np. na dłoniach, szyi lub na twarzy.

Istnieją także tzw. tatuaże traumatyczne, powstałe w wyniku urazów i ran po kontakcie na przykład z asfaltem lub żużlem. Takie tatuaże powstają bez zamysłu ich właściciela.

Czy tatuaż dyskwalifikuje pracownika?

Pracodawcy, w swoich ogłoszeniach o pracę, wskazują przede wszystkim umiejętności jakimi powinien wykazywać się pracownik, pewnymi cechami charakteru, doświadczeniem. Więc co do zasady tatuaż nie dyskwalifikuje pracowników. W chwili obecnej wręcz mogło by to być odebrane jako dyskryminacja. Oczywiście, o ile na danym stanowisku nie liczy się wygląd. Tu zastosowanie mają zasady podobne do opisanych w artykule o brodzie w pracy.

Dla przykładu pracownicy służb mundurowych powinni godnie reprezentować mundur (np.: rozporządzenie Komendanta Głównego Policji z 2010 r.)  co powodowało, że żołnierze, policjanci inne osoby noszące mundury nie mogły mieć widocznych tatuaży. Często też w praktyce w procesie rekrutacyjnym, na badaniach wstępnych do policji komisja lekarska dyskwalifikowała osoby noszące  nawet małe i niewidoczne tatuaże. Jak donosi Rzeczpospolita w artykule z końca roku 2018 roku, MSWiA pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, które docelowo ma umożliwić osobom posiadającym tatuaże podjęcie pracy w służbach mundurowych, choć w projektach pojawiły się także zapisy, że do komisji lekarskiej będzie należało ustalenie na ile szpecące są tatuaże danego kandydata. Co ciekawe, w tym samym artykule przytoczone jest stwierdzenie Mariusza Sokołowskiego (byłego rzecznika Komendanta Głównego), że w przypadku zatrudnienia funkcjonariuszy operacyjnych, specjalnie wyszukiwano osoby z widocznymi tatuażami. Taki wizerunek miał im pozwolić na wtopienie się w środowisko przestępcze.

Czy są inne zawody, w których tatuaż jest problematyczny?

Pomimo mody, popularności a tym samym tolerancji i powszechnego przyzwolenia na posiadanie tatuaży, przede wszystkim takich w widocznych miejscach nadal są jednak stanowiska podlegające dosyć surowej ocenie społeczeństwa. Są to zawody takie jak prawnik czy pracownik banku. Osoby mając bezpośredni kontakt z klientami w różnym wieku, powinny wizerunkiem budować zaufanie do siebie i instytucji. Widoczne tatuaże, mogą zachwiać pierwszą oceną klienta, bo przecież pierwsze wrażenie to między innymi wygląd. Potencjalny klient zanim rozpocznie rozmowę i rozpozna w rozmówcy osobę kompetentną, może stać się niewolnikiem własnego osądu i zniechęcić się do budowania dalszej relacji.

W pozostałych zawodach tatuaże nie powinny być jednak traktowane negatywnie przy doborze pracowników. Znam osobiście wielu wybitnych specjalistów w różnych branżach, cenionych i odnoszących sukces zawodowy.

Są też zawody,w których tatuaż ułatwia podjęcie pracy, w przypadku których niezbędna jest  wyjątkowość wyglądu, unikalne cechy, zauważalność. Wówczas tatuaże, szczególnie te widoczne, nie powinny być dziełem przypadkowych motywów.

Tatuaże z punktu widzenia pracodawcy.

Co ma zrobić pracodawca, czy powinien zwracać uwagę na tatuaże?

Jeżeli nasi pracownicy mają kontakt z klientem nie chcielibyśmy żeby jego wygląd odstraszył klienta.

Czy zakazać widocznych tatuaży? Czy może zakazać wyłącznie tatuaży mających negatywne konotacje takich jak pistolety lub noże? A co z tatuażami o charakterze więziennym? Np. kropka między palcem wskazującym a kciukiem, która oznacza fach złodziejski, a półksiężyc wskazuje na fach nocny? A co z tatuażami religijnymi?  Czasami głęboka wiara zakazuje zakrywania takiego tatuażu.

Brak ustosunkowania się do powyższych zagadnień i uwzględnienia ich w jasnych zasadach funkcjonowania organizacji, może doprowadzić do oskarżenia o dyskryminację.

Co zatem może zrobić pracodawca w takiej sytuacji?

Jeżeli faktycznie w naszej branży istotny jest wygląd pozbawiony widocznych tatuaży, powinniśmy zapewnić sobie zbiór zasad związanych z bussines dress code rozszerzony o zasady dotyczące tatuaży. Takie podejście stanowi jasny i czytelny komunikat w procesie rekrutacyjnym, oraz ważne informacje dla przyszłych pracowników związane z ich przyszłymi planami związanymi z robieniem tatuaży. Zabezpiecza to także możliwość zwolnienia pracownika jeśli ten sprawi sobie tatuaż w widocznym miejscu.

Pracownik z tatuażem

Można wyróżnić dwie grupy osób. Osoby, które dopiero planują zrobić tatuaż oraz osoby, które już go mają.

Zrób tatuaż.

Jeżeli jesteś osobą młodą, rozwijającą się, szukającą swojej ścieżki zawodowej, warto żebyś miał na uwadze to, żeby tatuaż, na który się decydujesz był możliwy do zakrycia. Mężczyźni mają nieco łatwiej, gdyż ich biznesowy dress code można ograniczyć w sumie do garnituru, czyli jedyne widoczne elementy ciała to dłonie, szyja i twarz.

Warto pamiętać, że tatuaż może się znudzić a jest przy okazji ciężki do usunięcia. Usuwanie jest kosztowne, a w przypadku tatuaży kolorowych często niemożliwe.

Miejmy na uwadze, że tatuaż w widocznym miejscu, może mieć wpływ na nasze dalsze życie i naszą karierę zawodową.

Jeżeli już pracujemy, zapoznajmy się z zasadami w miejscu pracy, zanim sprawimy sobie tatuaż. Nie narazimy się na nieoczekiwane konsekwencje.

Warto pamiętać, że jeżeli decydujemy się na  tatuaż w widocznym miejscu, a jesteśmy lub planujemy być rozpoznawalni, medialni, to pamiętajmy że poza naszym wizerunkiem umieszczanym publicznie, widoczny będzie także tatuaż, a wykonywał go artysta tworzący dzieło więc to on ma prawa autorskie do tego dzieła. Warto zabezpieczyć się i spisać odpowiednią umowę z artystą, zapewne zrobienie tatuażu będzie nieco droższe.

Mam już tatuaż.

Jeśli już masz tatuaż, to można przyjąć, że wszystko co zostało napisane w tym artykule to dla Ciebie wiedza powszechna.

 

Autor artykułu: Mariusz Dziedzic

2 Replies to “Tatuaż w pracy”

  1. Nauczycielka (w szkole państwowej) mojego 7-letniego dziecka ma dość spory tatuaż w widocznym miejscu. Takie czasy nastały.

    1. Pana wypowiedź zabrzmiała jakby co najmniej zamach na Kennediego przeprowadziła, a nie miała na ciele tatuaż, który jest jej sprawą i to jej się ma podobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematy

Znajdź nas na:

konto Facebook   konto Twitter   konto Twitter   konto Twitter

Newsletter