
Zdjęcie w CV
Każdy z nas staje przed koniecznością podjęcia pierwszej lub kolejnej pracy, niezbędne wówczas staje się przygotowanie swojego CV. Zastanawiamy się czy zdjęcie jest potrzebne, a jeśli tak to jak je zrobić.
Czy zdjęcie w CV w ogóle jest konieczne?
Art. 221 Kodeksu Pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141) wskazuje jakie dane osobowe może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Nie zostało tam wymienione zdjęcie. W świetle przepisów Kodeksu Pracy, pracodawca nie może żądać umieszczenia naszego wizerunku na CV, więc to czy je dołączymy do naszego CV zależy tylko i wyłącznie od nas. Niemniej jednak profesjonalne CV powinno mieć załączone zdjęcie.
Czemu służy zdjęcie w CV?
Dla potencjalnego pracodawcy, nasze CV jest pierwszą formą kontaktu z naszą osobą i poza naszymi umiejętnościami i doświadczeniem, o którym można przeczytać w CV ocenie podlega także nasz wizerunek. Istnieje też pewna prosta zasada. Pracodawca, który będzie miał do dyspozycji dwa CV wskazujące na takie same umiejętności, będzie faworyzował to z lepszym zdjęciem i lepszą formą całego CV. Zdjęcie na CV powinno promować naszą osobę.
Dobrze jest, przygotowując się do stworzenia swojego CV, udać się do profesjonalnego fotografa, w celu wykonania i wybrania najlepszego zdjęcia. Fotograf zrobi zdjęcie z dobrze dopasowanym oświetleniem, tłem, a także dokona niezbędnego retuszu. Zdjęcie powinno być dobrej jakości, na jasnym tle. Niedopuszczalne są zdjęcia rozmazane i niewyraźne. Potencjalny pracodawca na pewno zwróci uwagę na profesjonalne przygotowanie zdjęcia, co już na samym początku może zapewnić nam przychylność przy kolejnych jego decyzjach.
Co z tym retuszem?
Przy zdjęciu dobrej jakości, wyeksponowane mogą zostać nasze wady, drobne przebarwienia, zmęczone oczy, sińce pod oczami. Retusz pozwala nam na zlikwidowanie takich elementów. W retuszu nie chodzi o to, żeby zmienić nasz wygląd, tylko o to, żeby uatrakcyjnić nasz wizerunek, czasem nieco odmłodzić okolice oczu, ale jednak zachowując charakter naszego wyglądu.
Jeśli nie chcemy korzystać z usług profesjonalisty, pozostaje nam zrobienie i przygotowanie zdjęcia samemu. Tu znajduje się krótka instrukcja jak sobie z tym poradzić. Zapomnijmy też o selfie. Użyjmy statywu lub poprośmy kogoś znajomego o pomoc. Warto włożyć trochę pracy w przygotowanie zdjęcia, żeby nie ograniczało się jedynie do wycięcia naszego wizerunku ze zdjęcia z podróży czy z imprezy ze znajomymi. Nasze zdjęcie będzie przecież wykorzystywanie w wielu procesach rekrutacyjnych i będzie docierało do wielu pracodawców. Retuszu zmęczonych oczu możemy dokonać za pomocą darmowych narzędzi online np. https://www.photopea.com/ . Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z retuszem.
Co powinno się znaleźć na zdjęciu do CV?
Nie ma wymogów jak powinno wyglądać zdjęcie i jakich powinno być rozmiarów. Dobrze jest, gdy na zdjęciu znajduje się wizerunek twarzy wraz z ramionami, czyli z fragmentem ubrania. Dozwolone też są też zdjęcia zawierające naszą postać od pasa w górę. Umieszczając takie zdjęcie warto zastanowić się czy w naszym przypadku w części od pasa do ramion nie popsujemy pierwszego wrażenia. Unikajmy umieszczania zdjęć pokazujących całą sylwetkę (ze stopami).
Przeglądając zdjęcia np. na LinkedIn można zobaczyć zdjęcia typu business portrait przedstawiające sylwetki osób ze skrzyżowanymi czy założonymi rękoma, co bardziej ma związek z mową ciała i wskazuje, że osoba na zdjęciu koresponduje z potencjalnym widzem. Robiąc zdjęcie do CV lepiej jest zachować naturalną postawę. Najlepiej ograniczyć się do pokazania ramion, takie zdjęcia mogą wskazywać, że jesteśmy bardziej inteligentni. Podobnie jest z wyrazem twarzy. Na zdjęciu nie możemy wyglądać zbyt ponuro, ale też nie możemy być zbyt rozbawieni.
Jak się ubrać?
Na zdjęciu poza naszą twarzą, widoczne będzie nasze ubranie. Zasady ubioru to nic innego jak Biznesowy dress code, o którym pisaliśmy w artykule Ubiór w pracy.
Wystrzegamy się kolorowych ubrań, koszul w kratę, wyzywających strojów. Takie zdjęcia nie wyglądają profesjonalnie i mogą spowodować odwrotny efekt niż zamierzaliśmy osiągnąć.
Panowie zapewne zapytają co z zarostem na zdjęciu do CV. Kierować się można tu zasadami opisanymi w artykule Broda w pracy.
Gdzie umieścić zdjęcie?
W naszej kulturze, czytamy tekst od lewej do prawej strony oraz od góry do dołu. Więc oczywistym jest to, że zdjęcie powinno znaleźć się na górze pierwszej strony. W oparciu o zasady związane z kierunkiem czytania powstał Diagram Gutenberga, który wskazuje, że najbardziej zauważalna jest prawa górna ćwiartka części strony, którą czytamy, co sugerowałoby umieszczanie zdjęcia po prawej stronie.
Zdjęcia umieszczone po lewej stronie są lepiej zapamiętywane. Dzieje się tak ponieważ tak działa nasz mózg. Do naszej lewej półkuli trafiają informacje znajdujące się z prawej strony naszego pola widzenia, a do prawej te znajdujące się po lewej stronie. Nasza lewa półkula odpowiada za przyswajanie tekstu, prawa zaś za odczytywanie obrazów. Czyli zdjęcie znajdujące się po lewej stronie trafi to tej półkuli, która jest zainteresowana jego odczytaniem. Nie oznacza to oczywiście, że zdjęcie znajdujące się po prawej stronie nie jest widoczne.
Jeśli chcemy, żeby nasz wizerunek był lepiej zapamiętany, zdjęcie umieśćmy po lewej stronie. Jeżeli zaś mamy bogate doświadczenie, a nasz wizerunek jest tylko uzupełnieniem do CV, może znajdować się po prawej stronie.
Oczywiście są to tylko wskazówki, często jednak używamy gotowego szablonu i musimy dostosować się do miejsca przygotowanego w szablonie.
Więcej na temat CV w artykule Jak stworzyć profesjonalne CV.