Site Loader
profesjonalne-CV

Jak stworzyć profesjonalne CV

Czym jest CV? Curriculum vitaeCV lub c.v. (łac. „bieg życia”, „przebieg życia”) czyli inaczej życiorys zawodowy.

Niemal każdy z nas stoi przed złożeniem swojego CV w ramach procesu rekrutacyjnego u nowego pracodawcy. Zastanawiamy się wtedy jak mamy przygotować dokumenty, żeby aplikować na dane stanowisko. Najczęściej składamy CV i list motywacyjny. Jeśli mamy za sobą doświadczenie zawodowe, to na pewno gdzieś w szufladzie lub w swoim komputerze mamy przygotowane jakieś CV, które czasem odkurzamy lub coś dopisujemy. Jeśli staramy się o pierwszą pracę musimy stworzyć swoje CV od zera.

CV jest pierwszą formą kontaktu z potencjalnym pracodawcą, i jeśli chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie warto poświęcić trochę czasu, żeby przygotować profesjonalne CV.

Co powinno się znaleźć w CV?

Pobierz - wzór CV 1

Nazwa stanowiska, o które się ubiegamy

A jeśli jest wskazany numer referencyjny, to także dobrze go podać. To jest pierwszy etap personalizowania CV na potrzeby danego procesu rekrutacyjnego.

Twoje dane kontaktowe

Wydawałoby się to banalne, ale dane te ułatwiają rekruterowi kontaktowanie się z osobą ubiegającą się o pracę. Umieść na CV swoje imię i nazwisko, adres korespondencyjny, adres e-mail, numer telefonu kontaktowego. Dokładny adres zamieszkania lub korespondencyjny nie jest konieczny, ale dobrze wskazać chociaż miejscowość zamieszkania, jest to informacja dosyć istotna jeśli ubiegamy się o pracę w innym mieście. Informacje, które podajemy w CV mogą być przetwarzane tylko na potrzeby prowadzonego procesu rekrutacyjnego więc nasze dane osobowe są chronione.

Zdjęcie

Pomimo tego, że nie ma obowiązku umieszczania w CV zdjęcia, profesjonalnie wykonane CV takie zdjęcie powinno zawierać. Więcej przeczytasz w artykule Zdjęcie w CV.

Dobrze gdy w CV pojawi się podsumowanie zawodowe Twojej osoby, powinno się ono znaleźć w górnej części CV w postaci jednego lub dwóch zdań.

Social media

Wzrastająca popularność mediów społecznościowych powoduje, że coraz częściej w CV umieszczane są linki do profili w social media np.:

LinkedIn

https://www.linkedin.com/company/profesjonalistawpracy

Facebook

https://www.facebook.com/ProfesjonalistaWPracy

Ale nie jest to oczywiście niezbędne.

 

Doświadczenie zawodowe

Jest to najważniejsza część CV. W tej części umieść informacje na temat dotychczasowego zatrudnienia zachowując kolejność odwróconej chronologii rozpoczynając od ostatniego zatrudnienia. Umieść nazwę pracodawcy, stanowisko i krótką informację o wykonywanej pracy, obowiązkach. Tutaj możesz też pochwalić się swoimi osiągnięciami na tym stanowisku. Wskazując daty zatrudnienia, istotne jest by, poza rokiem wskazany był również miesiąc rozpoczęcia/zakończenia pracy.

Wykształcenie

W tej sekcji wymień ukończone szkoły umieszczając najaktualniejsze informacje również na wstępie. Warto wskazać ukończone kierunki, specjalności. Całość także oznaczamy datami rozpoczęcia i zakończenia edukacji.

Szkolenia i kursy

Tutaj umieść informacje o uzyskanych certyfikatach oraz zakończonych szkoleniach (odnosząc się do tematyki, czasu trwania, firmy szkoleniowej).

Umiejętności

Tutaj wymień swoje umiejętność, najlepiej je wypunktować, np:

  • Znajomość MS Excel – biegle
  • System operacyjny linux – biegle
  • Prawo jazdy kat. B

Języki

Warto abyś wskazał jakie znasz języki i na jakim poziomie np.: język angielski – zaawansowany lub B2

Czasami w CV zamiast sekcji języki umieszcza się sekcję dodatkowe informacje, w której właśnie wskazujemy języki obce, ale wówczas też w tej sekcji powinny znaleźć się informacje np. o prawie jazdy.

Zainteresowania

Tutaj opisz swoje prywatne zainteresowania. Oczywiście im więcej tym lepiej, szczególnie jeśli nie masz rozbudowanego doświadczenia zawodowego. Zdecydowanie na Twoją korzyść będzie skupienie się na tych mniej popularnych, oczywistych.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

To jest obowiązkowy element CV, a jego brak spowoduje, że Twoje CV nie będzie mogło być przetwarzane. Jest to zmora wielu rekruterów, którzy mimo dobrze zapowiadającego się CV, nie mają prawa na wykorzystanie danych w nim zapisanych.

Uwaga!!!

Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do takiej wersji klauzuli:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997 roku, Dz.U. Nr 133, Poz. 883).”

Nowe wzory.

Po wejściu w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), obowiązują nowe wzory klauzuli i jeśli w samym ogłoszeniu nie zostały zawarte informacje o umieszczeniu konkretnej treści zgody, wówczas należy na swoim CV umieścić:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”.

Lub dłuższą wersję:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”.

A jeśli chcemy żeby nasze CV brało udział w przyszłych rekrutacjach, wówczas warto zastosować:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) również na potrzeby przyszłych rekrutacji”.

Lub dłuższą wersję

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”.

Pobierz - wzór CV 2

Jak to wszystko złożyć w całość

CV nie powinno być kolorowe (z wyjątkiem specyficznych stanowisk, takich jak np. grafik komputerowy, gdzie warto wykazać się kreatywnością). Jeżeli już korzystamy z jakiegoś tła, nie powinno ono powodować nieczytelności tekstu (także po wydrukowaniu CV na czarno-białej drukarce ). Najlepiej ograniczyć się do trzech kolorów z czego dwa to czarny i biały. Czcionka powinna mieć czarny kolor.

CV powinno być możliwie jak najkrótsze. Idealnie będzie jeśli uda Ci się umieścić wszystkie informacje na jednej stronie.

Dlaczego tak krótko?

Pracodawca czy rekruter, prowadząc nabór dostaje czasami nawet setki CV. Przeglądając je, musi wybrać kilku kandydatów, którzy najbardziej pasują do wskazanego stanowiska. Przeglądając CV, poświęca się zaledwie kilka lub kilkanaście sekund na zapoznanie się informacjami przekazanymi przez kandydata. Zbyt długie CV i tak nie zostanie przeczytane do końca, a przy tym duża ilość informacji jakie będziemy chcieli umieścić w CV spowoduje, że stanie się ono zupełnie nieczytelne. Właśnie dlatego dobrze jest używać minimum treści do przekazania maksimum informacji.

Ograniczamy CV

Warto też poruszyć temat dostosowywania CV do stanowiska, o które się ubiegamy. Rozmawiałem z wieloma rekruterami i potwierdzają oni fakt, że wiele osób wysyła swoje CV jako odpowiedź na wiele różnych ofert pracy, bez dostosowywania jego treści do konkretnego stanowiska. Lepsze oceny mają CV napisane pod daną ofertę. Dla pracodawcy będzie to sygnał, że kandydat traktuje ofertę bardzo indywidualnie. Ci rekruterzy wskazywali też, że ludzie często aplikują wysyłając tylko CV nawet jeśli w ogłoszeniu pracodawca zaznaczył, że składać należy CV wraz z listem motywacyjnym. Jak sobie łatwo wyobrazić w takim przypadku są dosyć małe szanse na przekonanie pracodawcy, że będzie się poważnym pracownikiem.

Zapoznajemy się z ofertą pracy.

Najważniejsze przy tworzeniu CV jest przeczytanie oferty pracy i zapoznanie się z warunkami jakie, powinien spełniać kandydat. Następnie ze swojego CV należy usunąć elementy niezwiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy, dzięki czemu dosyć sprawnie odchudzimy nasze CV. Na przykład ubiegając się o pracę w biurze, nie musimy wskazywać, że posiadamy prawo jazdy kat. B, o ile nie jest to wymóg pracodawcy.

Nie ma potrzeby umieszczania w CV całej kariery zawodowej. Jeśli w Twojej ścieżce zawodowej było wielu pracodawców, warto skupić się tylko na tych ostatnich, lub najbardziej odpowiadających profilowi stanowiska o które się ubiegamy. Podobnie jest z umiejętnościami. Z czasem umiejętności nam przybywa, ale nie zawsze jest potrzeba, żeby wymieniać wszystkie. Skupić się należy tylko na tych umiejętnościach, które są istotne z punktu widzenia profilu stanowiska.

Skupiamy się na istotnych informacjach

Jeśli opisujemy swoje bieżące lub poprzednie stanowisko pracy, nie musimy zamieszczać całego zakresu obowiązków. Wystarczą podstawowe informacje, a szczególnie te, łączące się z bieżącym procesem rekrutacyjnym,  które mogą zainteresować przyszłego pracodawcę. Jeżeli w kilku miejscach pracy wykonywaliśmy podobne zadania, nie ma sensu powtarzać ich przy każdym opisywanym zatrudnieniu. Podobnie jest z informacjami o studiach. Jeśli masz już doświadczenie zawodowe, to jest ono w CV najważniejsze. Wówczas ograniczamy ilość informacji związanych z edukacją, nie ma już znaczenia nazwa pracy dyplomowej, czy inne osiągnięcia w szkole. Informacje o szkole średniej też można skrócić do typu szkoły albo zupełnie pominąć. Jeśli ktoś ma duże doświadczenie zawodowe i, w związku z tym, bogate CV, którego zawartość nie mieści się na jednej stronie, można umieścić informacje o edukacji i zainteresowaniach na drugiej stronie, gdyż są one mniej istotne niż doświadczenie zawodowe.

W przypadku gdy nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, musimy skupić się na wykształceniu i ewentualnych zdobytych osiągnięciach. Mogę to być informacje o stażach, praktykach, wolontariatach i wszelkiej innej aktywności, która może zaciekawić przyszłego pracodawcę.

Pobierz - wzór CV 3

Darmowe wzory CV

Serwisach internetowych przepełnione są darmowymi i płatnymi szablonami CV do pobrania lub uzupełnienia online. Na potrzeby tego artykułu zostały przygotowane trzy szablony, za pomocą których można umieścić sporo informacji na jednej stronie CV. Przygotowane są one w MS Word i są do pobrania za darmo. Szablony te można edytować lub dowolnie modyfikować. Każdy, kto zna podstawy obsługi MS Word lub podobnego edytora tekstu powinien sobie poradzić, lub wręcz samodzielnie przygotować profesjonalnie wyglądające CV.

Na koniec zapisujemy plik i wysyłamy najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej lub dedykowanej aplikacji. Pamiętajmy, żeby zapisać w nazwie pliku wskazówkę co on zawiera – np. Jan_Kowalski_CV.docx

Do pobrania:

CV_wzor_1

CV_wzor_2

CV_wzor_3

Jeśli chcesz się podzielić ciekawym wzorem CV, wyślij go na adres biuro@profesjonalistawpracy.pl dodany zostanie do tego artykułu.

Post Author: Mariusz Dziedzic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *